وبلاگ

صادرات فلفل دلمه ای آتاویتا

صادرات فلفل دلمه ای

 

صادرات فلفل دلمه ای یکی از انواع صادرات غیرنفتی در ایران است که سالانه درآمد زیادی را نصیب کشورمان می‌کند. گلخانه‌های بسیار زیادی در ایران مشغول تولید و پرورش این محصول هستند که آتاویتا یکی از بهترین آن‌ها است. در حال حاضر عمده محصولات فلفل دلمه ای آتاویتا و دیگر گلخانه‌های ایرانی، به روسیه فرستاده می‌شود.

 

این محصولات بیشتر شامل فلفل دلمه‌ای‌های رنگی هستند که با استفاده از روش‌های کشت هیدروپونیک کاشته شده‌اند. علاوه بر این اخیرا کشورهایی در حوزه خلیج‌فارس نیز به فهرست کشورهای هدف صادرات فلفل دلمه ای اضافه شده‌اند. در این مقاله قصد داریم چالش‌های پیش روی مسیر صادرات این محصول را بررسی کرده و علت اهمیت آن را در میان کالاهای موجود در فهرست صادرات غیرنفتی بررسی کنیم.

انواع فلفل دلمه‌ای صادراتی

 

فلفل دلمه‌ای صادراتی دارای دو نوع نر و ماده و دو نمونه فلفل‌های سبز و رنگی است که معمولا فلفل‌های رنگی در میان کشورهای خارجی از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. علت محبوبیت این محصولات، ارزش غذایی بالای آن‌ها است. همچنین پودر فلفل دلمه‌ای نیز به‌عنوان یک ادویه محبوب در کشورهای خارجی شناخته می‌شود. در حال حاضر فلفل دلمه‌ای قرمز از محبوب‌ترین محصولات در میان فلفل دلمه‌ای‌های صادراتی است. این محصول دارای لیکوپن است که علاوه بر ایجاد یک رنگ زیبا برای این نوع فلفل دلمه‌ای، می‌تواند از بروز سکته‌های قلبی و سرطان نیز جلوگیری کند.

یکی دیگر از انواع فلفل دلمه‌ای صادراتی، فلفل دلمه‌ای گیلاسی است. مزه این نوع فلفل اندکی تند است و معمولا برای تهیه سالاد یا ترشی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نوع فلفل دلمه‌ای به دلیل رنگی که دارد، به گیلاسی معروف شده است. نوع دیگری از فلفل دلمه‌ای صادراتی فلفل Cubanelle نام دارد که به رنگ سبز مایل به زرد یا سبز تیره یافت می‌شود.

در کنار این‌ها فلفل دلمه‌ای بنفش نیز از نمونه‌های نادر است که برای صادرات تولید می‌شود. این فلفل رنگی مانند بادمجان داشته و شیرین است. فلفل‌های دلمه‌ای زرد و نارنجی نیز در سبد محصولات صادراتی ایران وجود دارند که معمولا مزه شیرینی داشته و در سالادها مورداستفاده قرار می‌گیرند. همین تنوع بالا در محصولات به‌دست‌آمده از انواع فلفل دلمه‌ای، باعث شده که این محصول به یک محصول صادراتی مهم تبدیل شود.

علت محبوبیت فلفل دلمه‌ای صادراتی ایران در میان کشورهای جهان چیست؟

 

استفاده از شیوه‌های مدرن برای کشت فلفل دلمه‌ای

 

گلخانه‌های کشت فلفل دلمه‌ای در ایران همواره از آخرین روش‌ها و فناوری‌های روز برای کشت فلفل دلمه‌ای استفاده می‌کنند. کشت هیدروپونیک یکی از بهترین این روش‌ها است که توسط گلخانه آتاویتا نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این شیوه کشت باعث شده که مرغوب‌ترین محصولات بدون استفاده از سم به دست آیند. حتی در این شیوه کشت نیازی به استفاده از خاک و یا مقادیر زیاد آب وجود ندارد. به همین دلیل محصولاتی که درنهایت به دست می‌آیند، مرغوبیت بسیار بالایی داشته و بسیار باکیفیت هستند.

 

آب‌وهوای بسیار عالی

 

علاوه بر این آب‌وهوای چهارفصل کشور ما باعث شده که بتوان بهترین نوع سبزیجات را پرورش داد. به عبارت بهتر یکی از مهم‌ترین عوامل رشد صادرات فلفل دلمه ای و دیگر محصولات کشاورزی ایرانی، خاک مرغوب این ناحیه برای پرورش انواع سیفی جات است.

 

بسته‌بندی مناسب

 

شرکت‌های فعال در حوزه صادرات فلفل دلمه ای و انواع دیگر سبزیجات در ایران، همواره تلاش می‌کنند تا محصول خود را در یک بسته‌بندی بسیار زیبا و استاندارد ارائه دهند. در راستای رسیدن به این هدف همواره از دستگاه‌های به‌روز برای بسته‌بندی محصولات استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب ضمن اینکه همه محصولات در یک بسته‌بندی بهداشتی نگهداری و ارسال می‌شوند، زیبایی آن‌ها نیز حفظ خواهد شد.

این موضوع درباره انواع فلفل دلمه‌ای به‌ویژه فلفل دلمه‌ای‌های رنگی نمود بیشتری پیدا می‌کند. زیرا زیبایی ظاهری خود این محصولات نیز، علت دیگری بر افزایش زیبایی بسته‌بندی‌ها است. در کنار این‌ها بسته‌بندی فلفل دلمه‌ای‌های صادراتی باید به‌گونه‌ای باشد که این محصولات تا طی کردن مسیرهای دور برای ورود به دیگر کشورها، خراب نشده و آسیب نبینند.

استفاده از روش‌های مختلف ارسال برای حفظ کیفیت محصول

 

یکی دیگر از مواردی که باعث محبوبیت فلفل دلمه‌ای‌های صادراتی ایران در نزد مردم سایر کشورها شده است، حفظ کیفیت محصول است. گلخانه‌های تولیدکننده این محصولات و شرکت‌های فعال در حوزه صادرات فلفل دلمه ای، همواره تلاش می‌کنند تا با در نظر گرفتن بعد مسافتی بهترین روش را برای ارسال در نظر بگیرند. به‌این‌ترتیب از روش‌های جاده‌ای، هوایی یا دریایی استفاده می‌شود. در این روش‌ها همه شرایط مساعد برای نگهداری از محصولات و حفظ کیفیت آن‌ها فراهم خواهد شد.

 

وجود بازار رقابتی

 

یکی دیگر از مواردی که توانسته رونق بسیار خوبی را به بازار صادرات فلفل دلمه ای ببخشد، وجود بازار رقابتی در ایران است. در حال حاضر شرکت‌های زیادی در حوزه صادرات این محصول فعالیت دارند و برای این کار با تولیدکنندگان مختلفی کار می‌کنند. وسعت این بازار و درآمد سرشار حاصل از آن، باعث شده که همه شرکت‌ها برای به دست آوردن بیشترین سهم از بازار با یکدیگر رقابت کنند. این موضوع به رشد مثبت بازار صادرات فلفل دلمه ای کمک بسیار زیادی کرده است.

 

رساندن محصول در کوتاه‌ترین زمان به دست مصرف‌کننده

 

ازآنجاکه شرکت‌های فعال در حوزه صادرات فلفل دلمه ای از بهترین روش‌های حمل‌ونقل برای ارسال این محصول استفاده می‌کنند، فلفل دلمه‌ای ایرانی همواره در کوتاه‌ترین زمان و با بهترین کیفیت به دست مصرف‌کننده می‌رسد. به همین دلیل مشتریان خارجی همواره برای کار با صادرکنندگان ایرانی مشتاق هستند.

 

قیمت مناسب

 

از دیگر مواردی که باعث شده شرکت‌های صادرکننده فلفل دلمه‌ای ایرانی بتوانند در این حوزه به موفقیت دست پیدا کنند، قیمت مناسب این محصول است. گلخانه‌هایی مانند آتاویتا محصول را به‌طور مستقیم تولید کرده و آن را بدون هیچ واسطه‌ای به دست مصرف‌کنندگان در دیگر کشورها می‌رسانند. به همین دلیل معمولا قیمت تمام‌شده این نوع فلفل‌ها ارزان‌تر از سایر محصولات خواهد شد.

 

چالش‌های موجود در مسیر صادرات فلفل دلمه ای

 

همانند هر محصول دیگری، در مسیر صادرات فلفل دلمه ای نیز چالش‌هایی پیش روی افراد و شرکت‌های صادرکننده وجود دارد. این چالش‌ها علاوه بر اینکه موارد مالی، اقتصادی و ارتباطی را در برمی‌گیرند، به دلیل ماهیت فاسدشدنی بودن فلفل دلمه‌ای نیز ایجاد می‌شوند. به همین دلیل است که بسته‌بندی و شیوه انتقال در مسیر صادرات این محصول از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در این مسیر اشاره خواهیم کرد.

 

تغییرات فیزیولوژیکی

 

همان‌طور که گفتیم صادرات فلفل دلمه ای به دلیل ماهیت فاسدشدنی این محصول با چالش‌های مختلفی مواجه می‌شود. به‌عنوان‌مثال پوسیدگی گلگاه، یکی از رایج‌ترین مشکلات فیزیولوژیکی است که به دلیل تغییرات رطوبتی و شرایط نگهداری نامناسب ایجاد می‌شود. این نوع پوسیدگی بیشتر به دلیل استفاده از شیوه‌های نامناسب در کاشت ایجاد می‌شوند و عمر فلفل دلمه‌ای صادراتی را کاهش می‌دهند.   فلفل دلمه ای آتاویتا با توجه به نوع کشت هیدروپونیک و پرورش در مجهزترین گلخانه شیشه ای خاورمیانه، از ماندگاری بالایی برخوردار است.

یکی دیگر از چالش‌های فیزیولوژیکی پیش رو برای صادرات فلفل دلمه ای، ایجاد ترک‌های رشدی بر روی آن است. این موضوع نیز به دلیل استفاده از شیوه‌های غلط در کشت به وجود می‌آید. همچنین افزایش رطوبت نیز می‌تواند منجر به ایجاد این تغییر در فلفل دلمه‌ای شود.

 

عدم ثبات در قوانین صادرات

 

یکی از اصلی‌ترین مشکلات پیش روی صادرات فلفل دلمه ای در ایران، عدم ثبات در قوانین صادرات است. این قوانین معمولا بر پایه وضعیت بازار و شرایط اقتصادی تعیین می‌شوند. اما شرایط اقتصادی در ایران به‌ویژه برای کسانی که با ارزهای خارجی کار می‌کنند، همواره در حال نوسان است. به همین دلیل شرکت‌های فعال در این حوزه همواره باید این قوانین را رصد کرده و از آن‌ها اطلاعات کسب کنند.

 

بالا بودن نسبی هزینه صادرات

 

یکی از موارد تاثیرگذار بر روی هزینه صادرات فلفل دلمه ای، قیمت ارز است. ازآنجاکه قیمت ارز روزبه‌روز تغییر می‌کند و معمولا دارای روند صعودی است، قیمت تمام‌شده محصولات صادراتی نیز روزبه‌روز تغییر خواهد کرد و ثابت نگه داشتن آن کار دشواری است.

 

استفاده از روش‌های سنتی

 

هرچند امروزه بیشتر تولیدکنندگان فلفل دلمه‌ای در ایران برای بسته‌بندی و کاشت محصولات به سراغ استفاده از ماشین‌آلات پیشرفته رفته‌اند اما هنوز هم تعدادی از آن‌ها از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند. استفاده از شیوه‌های سنتی باعث می‌شود که کیفیت کار پایین آمده و هزینه‌های تولید افزایش پیدا کند.

صادرات فلفل دلمه ای به روسیه

 

همان‌طور که گفتیم روسیه یکی از مقصدهای اصلی برای صادرکنندگان انواع سبزیجات و سیفی جات در ایران است. زیرا این کشور دارای آب‌وهوای بسیار سردی است و معمولا کشاورزی در آن انجام نمی‌شود. از سوی دیگر نزدیکی آن به ایران نیز باعث شده تا ارسال محصولات ایرانی به این کشور نسبتا ساده باشد. اما نکته بسیار مهم این است که تاجران روسی خیلی سخت به صادرکنندگان خارجی اعتماد می‌کنند و معمولا جلب نظر آن‌ها کار دشواری است.

این تاجران معمولا همه محتویات بار ارسالی را کنترل کرده و بر روی کیفیت محصولات واردشده بسیار حساس هستند. بهترین روش برای پیدا کردن یک بازار خوب در روسیه، شناخت علایق مردم این کشور و مسیرهای درست صادراتی به آن است. فلفل دلمه‌ای رنگی یکی از محبوب‌ترین محصولات کشاورزی در این کشور است. به همین دلیل تاجران روس از فلفل‌های دلمه‌ای باکیفیت گلخانه‌ای بسیار استقبال می‌کنند.

شرکت آتاویتا موفق شده تا با تولید محصولات بسیار باکیفیت و استفاده از بسته‌بندی‌های استاندارد و بسیار زیبا، توجه این تاجران سختگیر را به خود جلب کند. تاجایی‌که امروز این برند یکی از مشهورترین برندهای حاضر در روسیه در حوزه تولید انواع محصولات کشاورزی مانند فلفل دلمه‌ای و گوجه‌فرنگی است. صادرکنندگان ایرانی معمولا محصولات خود را از راه‌های دریایی و جاده‌ای به روسیه می‌رسانند. در شیوه زمینی از کانتینرهای یخچال دار برای حفظ کیفیت فلفل دلمه‌ای در حین صادرات استفاده می‌شود.

 

سخن پایانی

 

صادرات فلفل دلمه ای یکی از پرسودترین بخش‌های صادرات غیرنفتی است. این محصول به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارد، در میان کشورهای خارجی طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. تنها راه رسیدن به موفقیت در مسیر صادرات این محصول، شناخت درست مسیرهای صادراتی و روش‌های بسته‌بندی و حمل‌ونقل است. به‌این‌ترتیب می‌توان یک محصول باکیفیت را به دست مصرف‌کننده خارجی رسانده و توجه تاجران را به خود جلب کرد. شرکت آتاویتا از مشهورترین شرکت‌های فعال در حوزه صادرات فلفل دلمه ای است که توانسته با استفاده از شیوه‌های نوین در گلخانه‌های شیشه ای با کشت هیدروپونیک، جایگاه ویژه‌ای را در بازارهای کشورهای حوزه خلیج‌فارس و روسیه به دست آورد.

admin

Recent Posts

بازدید رئیس محترم موسسه تحقیقات گیاه پزشکی از گلخانه پارلا تجارت امین

بازدید رئیس محترم موسسه تحقیقات گیاه پزشکی از گلخانه پارلا تجارت امین     در…

1 روز ago

گزارش اولین بازنشستگی ارس تارلا

گزارش اولین بازنشستگی در گلخانه شیشه ای ارس تارلا     فراموش نمی‌شود یاد و…

1 روز ago

پاییز فصل کشت جدید آتاویتا

  فصل کشت جدید     مجموعه آتاویتا به عنوان بزرگترین و مدرن ترین گلخانه…

1 روز ago