021-22256003

کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی

 

۲ فایده محیط زیستی کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی و سایر محصولات گلخانه‌ای

 

یکی از پرفروش‌ترین محصولات گلخانه‌های مدرن آتاویتا، انواع واریته‌های گوجه فرنگی است. کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی و سایر محصولات گلخانه‌ای در گلخانه‌های آتاویتا چه اثرات زیست‌محیطی دارد؟ آیا این نوع کشت بر محیط زیست اثر می‌گذارد؟
در ادامه ۲ اثر مثبتی را که می‌خوانید کشت هیدروپونیک نسبت به سایر انواع کشاورزی بر محیط زیست دارد.

 

۱. فواید بالقوه کشت هیدروپونیک برای زمین و خاک

 

فرسایش خاک تنها یکی از مشکلات مرتبط با کشاورزی به سبک سنتی است. در تمام نقاط زمین، جنگل‌هایی وجود دارد که قدمت طولانی دارند و به عنوان بخشی از ریه‌های زمین شناخته می‌شوند.
در برخی از کشورها، درختان این جنگل‌ها را قطع کرده و منطقه جنگلی را از بین می‌برند تا بتوانند در زمین‌های آن مزارع کشاورزی ایجاد کنند.
از زمان جنگ جهانی دوم به بعد، به تدریج از مقدار زمین‌های کشاورزی مناسب برای کشاورزی تجاری کاسته شد. این مسئله کمبود زمین تا آنجایی شدت گرفت که انسان‌ها مجبور شدند طبیعت جنگلی را از بین ببرند، تنها به این دلیل که بتوانند منابع غذایی مورد نیاز جمعیت رو به رشد کره زمین را تأمین کنند.
البته بدیهی است که حتی برای کشت هیدروپونیک نیز به مقداری هر چند اندک از زمین نیاز داریم، اما این مقدار از زمین بسیار کمتر از مقدار زمینی است که در کشاورزی به سبک سنتی مورد نیاز است. در کشت هیدروپونیک، برخلاف کشاورزی به سبک سنتی، با مقدار کمی از زمین کارهای بسیاری می‌توان انجام داد. از سوی دیگر، در کشت هیدروپونیک برای کشاورزی به خاک نیازی نیست. در نتیجه، می‌توان در مناطقی که آب و هوای مناسب برای کشاورزی سنتی ندارند و خاک آن حاصل‌خیز نیست، هم به کشت هیدروپونیک پرداخت.
علاوه بر این، در کشاورزی به سبک هیدروپونیک، این قابلیت وجود دارد که شرایط مختلفی ایجاد کنید. می‌توانید در کنار کشت هیدروپونیک، به پرورش آبزیان نیز بپردازید. در واقع، می‌توانید یک سیستم آکواپونیک ایجاد کنید و در پایان، گل، میوه، سبزیجات و ماهی پرورش داده باشید. مدت زمانی که برای برداشت میوه مورد نیاز است، برای پرورش یافتن ماهی نیز کافی است.
مزایای تجاری کشت هیدروپونیک گوجه فرنگی یا پرورش میوه، سبزیجات، و سایر محصولات سازگار با این روش کشاورزی فراوان است، کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید.

 

۲. استفاده کمتر از سموم دفع آفات و علف‌کش‌ها

 

در کشاورزی به سبک سنتی از دو نوع اسپری استفاده می‌شود؛ اسپری علف‌کش و سموم دفع آفات. علف‌کش‌ها برای از بین بردن گیاهانی به کار می‌رود که به صورت ناخواسته رشد می‌کنند و به آن‌ها علف هرز گفته می‌شود.
از سموم دفع آفات نیز برای کنترل حشراتی که برای گیاهان مضر است، استفاده می‌شود. به کار بردن اسپری‌های علف‌کش و سموم دفع آفات برای محیط زیست مضرات بسیاری دارد. ممکن است سموم دفع آفات در مقیاس بسیار بزرگ روی گیاهان پاشیده شود. این کار ممکن است اکوسیستم اطراف گلخانه را آلوده کند. ممکن است در نهایت، علاوه بر آفات گیاهان گلخانه شما نظیر گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و بادمجان، سایر موجودات زنده و حیوانات آن منطقه نیز تحت تأثیر قرار گرفته و از بین بروند.
این در حالی است که در کشاورزی به سبک هیدروپونیک، علف‌های هرز رشد نمی‌کنند، چون مدت زمانی که برای رشد این علف‌ها نیاز است بیشتر از زمانی است که برای پرورش گیاهان با روش هیدروپونیک لازم است.
در نتیجه، نیازی به استفاده از علف‌کش نیست. همچنین، در این روش، نیازی به سموم دفع آفات نیز نیست؛ چون این روش در گلخانه‌های سربسته انجام می‌شود که اغلب در برابر آفات مقاومند.
علاوه بر این، استفاده از سموم دفع آفات در نهایت منجر به ایجاد روان‌آب‌های سمی می‌شود که زندگی حیوانات و موجودات زنده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در سیستم آبیاری بسته هیدروپونیک این اتفاق نمی‌افتد.
برای کشت هیدوپونیک گوجه فرنگی و سایر محصولات کشاورزی گلخانه‌ای به روشی دوستدار طبیعت، آتاویتا به شما مشاوره و خدمات ارائه می‌دهد.
حفظ منابع آب و محیط زیست از مأموریت‌های اساسی ما در گلخانه‌های مدرن آتاویتاست.

0 0 رای ها
Article Rating
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments