021-22256003

امضای تفاهم‌نامه همکاری برای تولید بذر هیبرید

 

امضای تفاهم‌نامه همکاری برای تولید بذر هیبرید

 

تفاهم‌نامه‌ای برای تولید انبوه بذر هیبرید با هدف تقویت محصولات کشاورزی با کمک فناوری، بی‌نیازی از واردات و کم کردن هزینه خرید این بذور، میان شرکت ارس ‌تارلا امیر و مؤسسه تحقیقات باغبانی کشور به امضا رسید.

این تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه‌ بین شرکت ارس تارلا امیر و مؤسسه تحقیقات علوم باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، در تاریخ ۷مرداد ماه ۱۳۹۹ توسط جناب مهندس یوسف ابراهیمی، نایب رئیس هیئت مدیره شرکت ارس تارلا امیر و جناب آقای شکراله حاجی‌وند، رئیس مؤسسه تحقیقات کشاورزی، به امضا رسید.

تأمین بذر مرغوب در داخل کشور از جمله تولید لاین‌های والدینی و تولید و تکثیر بذور هیبرید سبزی و صیفی، به عنوان یکی از راهبردهای ارتقا و ساماندهی صنعت بذر کشور شناخته می‌شود.

 

اهداف این تفاهم‌نامه این‌طور تبیین شده است:

 

اقتصاد مقاومتی:

  • مشارکت در تأمین نیاز داخلی و افزایش ضریب خودکفایی کشور در حوزه تأمین و تولید بذر هیبرید سبزی و صیفی؛
  • مشارکت در تأمین نیاز داخلی، افزایش ضریب خودکفایی کشور و صادرات در حوزه تأمین و تولید بذور آزاد گرده‌افشان سبزی و صیفی؛
  • مشارکت در بهبود کمی و کیفی محصولات سبزی و صیفی با تولید لاین‌های والدینی هیبریدهای تجاری و تولید ارقام جدید؛
  • مشارکت در تولید و توسعه پایدار واحدهای تولیدی محصولات سبزی و صیفی؛
  • اشتغالزایی.

 

موضوع همکاری در این تفاهم‌نامه به شرح زیر بیان شده است:

 • مشارکت در تولید و تکثیر بذور ارقام هیبرید سبزی و صیفی که لاین‌‌های والدینی آن تأمین شده باشد؛
 • مشارکت در تولید لاین‌های والدینی ارقام هیبرید سبزی و صیفی؛
 • مشارکت در تولید و تکثیر بذر ارقام آزاد گرده‌افشان سبزی و صیفی.

 

تعهدات طرفین در این تفاهم‌نامه این طور شرح داده شده است:

 • تأمین اعتبار مورد نیاز برای تولید لاین‌های والدینی بذر هیبرید تجاری؛
 • در اختیار قرار دادن ظرفیت‌های موجود جهت ایجاد جمعیت پایه، توید لاین، ارزیابی، ترکیب‌پذیری و گزینش لاین‌های والدینی در تولید بذر هیبرید تجاری؛
 • ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید لاین‌ها و بذور هیبرید سبزی و صیفی؛
 • اقدامات لازم جهت تولید، بازاریابی و فروش بذر.

 

بذرهای مصرفی در گلخانه‌های کشور وارداتی هستند. بذرهای موسوم به هیبرید که به دلیل بازدهی بالا و تولید محصولات مقاوم در برابر خشکی و آفات، استفاده می‌شوند.

محققان داخلی در موسسه تحقیقات باغبانی و شرکت ارس تارلا امیر در تلاش‌اند با تولید انبوه بذرهای هیبریدی از خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور جلوگیری کنند.

آتاویتا همواره در تلاش است که به تکنولوژی تولید بذر هیبرید باکیفیت در داخل دست پیدا و این بذر را در گلخانه‌های خود استفاده کند. در قدم بعد این شرکت قصد دارد که این تولیدات را در اختیار دیگر فعالان عرصه کشاورزی گلخانه‌ای کشور قرار دهد تا از واردات بذر بی‌نیاز شوند.

سالانه در کشور ۱۱۰میلیون عدد بذر هیبرید، در حدور ۱۲هزار هکتار گلخانه که اکثر آن مربوط به سبزی و صیفی است، استفاده می‌شود. در سال ۱۳۵میلیون دلار صرف واردات این بذرها می‌شود.

تاکنون محصولات گلخانه‌های شیشه ای هیدروپونیک آتاویتا با استفاده از باکیفیت‌ترین بذرهای وارداتی تولید می‌شدند. گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای گلخانه ای آتاویتا به خاطر استفاده از بذرهای مرغوب، کیفیتی بی‌رقیب در میان محصولات گلخانه‌ای مشابه دارند.

 

0 0 رای ها
Article Rating
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها