فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای آتاویتا

 

 

(bell pepper) فلفل دلمه‌ای درچهار رنگ سبز، زرد، قرمز و نارنجی

فلفل دلمه‌ای آتاویتا محصولی سالم

این محصول مانده سموم و کود شیمیایی ندارد. روسیه جزو کشورهایی با استانداردهای سختگیرانه در مورد مواد غذایی است که آتاویتا توانسته است این استانداردها را کسب کرده و محصولات خود نظیر گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای را به این کشور صادر و در بازارهای سبزیجات این کشور جایگاه خوبی به دست آورد.

فلفل دلمه‌ای آتاویتا ماندگار است

فلفل دلمه ای آتاویتا نسبت به محصولات مشابه داخلی تا چند برابر ماندگاری بیشتری دارد. این ماندگاری به دلیل استفاده از بذر اصلاح شده باکیفیت خارجی و شرایط رشد مناسب و تولید در گلخانه‌های مدرن است.

فلفل دلمه‌ای آتاویتا با عطر و طعم واقعی

بر خلاف اینکه در سال‌های اخیر محصولات کشاورزی گلخانه‌ای به محصولات بی‌عطر و طعم شناخته می‌شوند، محصولات آتاویتا با کشت هیدروپونیک تمام انتظار مصرف‌کننده از بو و طعم واقعی را برآورده و محصولی متمایز از بقیه محصولات مشابه ارائه می‌نماید.

فلفل دلمه ای آتاویتا در آشپزخانه
مصارف فلفل دلمه‌ای

فلفل دلمه‌ای که زمانی گیاه بومی آمریکای مرکزی بود، اکنون در سراسر دنیا کشت و مصرف می‌شود. فلفل دلمه‌ای زیاد تند نیست و در برخی از نقاط دنیا با نام فلفل شیرین مشهور است.
این محصول خوشمزه با رنگ‌های متنوع و عطر و بوی خاصی که دارد جای خود را در آشپزی ایرانی هم باز کرده و در دستور بسیاری از غذاهای مصرفی وجود دارد.
دلمه فلفل که نام این محصول در ایران هم وابسته به آن است، یکی از لذیذترین این غذاهاست.

 

سایر مصارف فلفل دلمه ای

  • فلفل دلمه‌ای یکی از پرکاربردترین ادویه‌ها در جهان است.
  • فلفل دلمه‌ای هم به صورت تازه، خام یا پخته، هم به صورت منجمد، کنسروی، خشک‌شده و ترشی فروخته و مصرف می‌شود.
  • فلفل دلمه‌ای به عنوان محصول تخمیری، پودری، سس، سالسا و رنگ‌های خوراکی نیز مصرف می‌شود.
  • دانه‌های روغنی فلفل دلمه‌ای خوراکی است و به عنوان طعم‌دهنده و چاشنی هم استفاده می‌شوند.
  • فلفل پودرشده یا خمیری شده یکی از ترکیبات اصلی پودر کاری است. فلفل دلمه‌ای تخمیرشده در غرب آسیا و آفریقا تولید می‌شود.
  • معمولاً انواع فلفل دلمه‌ای تازه موجود در بازار طعم تندی ندارد و به صورت خام، سرخ‌شده یا به اشکال مختلف آماده شده در هر فصلی از سال برای تهیه غذا به کار می‌روند.
  • امروزه از فلفل پاپریکا برای تهیه بسیاری از غذاها استفاده می‌شود.
  • در جنوب شرقی آسیا، برگ‌ها و گل‌های تازه فلفل دلمه‌ای نیز به عنوان سبزی خوردن مصرف می‌شوند یا در سوپ و آبگوشت ریخته می‌شوند.
بسته بندی فلفل دلمه ای آتاویتا
کاربردهای سنتی فلفل دلمه‌ای
ارزش غذایی فلفل دلمه ای

فلفل دلمه‌ای صرف‌نظر از طعم ملایم و شیرینی که دارد، منبع سرشاری از مواد مغذی، مواد معدنی و ویتامین‌هاست. مصرف 149 گرم فلفل دلمه‌ای، 119.8 میلی‌گرم ویتامین سی، 0.334 میلی‌گرم ویتامین B6، 0.098 میلی‌گرم مس، 11 میکروگرم ویتامین کا، 0.182 میلی‌گرم منگنز، 0.085 میلی‌گرم ویتامین B1 و 2.5 گرم فیبر کامل به بدن می‌رساند.

 علاوه بر این، بسیاری از اسیدهای آمینه، 0.018 گرم تریپتوفان، 0.054 گرم ترئونین، 0.036 گرم ایزولوسین، 0.054 گرم لوسین، 0.058 گرم لیزین، 0.01 گرم متیونین، 0.018 گرم سیستین و 0.137 گرم فنیل آلانین نیز در 149 گرم فلفل دلمه‌ای یافت می‌شود.

خواص، فواید و مزایای مصرف فلفل دلمه ای

 

فواید فلفل دلمه ای

 

فواید فلفل دلمه ای در داشتن مواد معدنی، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌هاست.

ترکیبات سلامتی‌بخشی که برای درمان و پیشگیری از برخی از بیماری‌ها مفید است.

 

فلفل دلمه ای و ترکیبات ضد التهاب

 

شاید وقتی توصیه مصرف مواد خوراکی با ویتامین سی را دریافت می‌کنید در ذهنتان بیاید که باید آن را در مثلاً میوه پرتقال بیابید. شاید جالب باشد که بدانید که فلفل‌ دلمه ای در مقایسه با پرتقال می‌تواند میزان ویتامین سی بیشتری فراهم کند.

فلفل دلمه ‌ای‌ ویتامین سی بیشتری نسبت به گوجه فرنگی و سیب زمینی هم دارد. به ویژه، فلفل دلمه ‌ای قرمز سرشار از این ویتامین است.

اگر می‌خواهید از التهاب در بدن جلوگیری کنید، باید ویتامین سی بخش از عمده‌ای از رژیم غذایی شما باشد. فواید ضد التهابی فلفل دلمه ای می‌تواند در پیشگیری و درمان برخی بیماری‌ها مؤثر باشد.

علاوه بر ویتامین سی، فلفل دلمه‌ای حاوی فیتوکمیکال‌ و کاروتنوئید است که برای جلوگیری از التهاب مؤثرند.

 

فلفل دلمه ای؛ ضد سرطان

 

دانشمندان معتقدند که فلفل دلمه‌ای به بهبود سرطان پروستات، سینه، ریه و برخی دیگر از انواع سرطان کمک می‌کند.

فلفل دلمه‌ای قرمز حاوی رنگدانه‌ آنتی‌اکسیدانی به نام لیکوپن و ویتامین ای است. پژوهشگران با استفاده از این دو ماده توانسته‌اند اندازه تومورهای سرطانی در سرطان پروستات را کوچک‌تر کنند.

آنزیم‌های موجود در فلفل دلمه‌ای به جلوگیری از سرطان معده و سرطان مری کمک می‌کنند. کاروتنوئید لیکوپن موجود در فلفل دلمه‌ای در پیشگیری از سرطان پروستات، مثانه، دهانه رحم و لوزالمعده نیز مؤثر است.

 

فلفل دلمه ای و سلامت قلب

 

مصرف مواد غذایی مانند فلفل دلمه‌ای که سرشار از آنتی‌اکسیدان است، برای حفظ سلامت قلب و عروق بسیار مفید است. فلفل دلمه‌ای حاوی مقادیر فراوانی از کورستین و زآگزانتین است. این دو آنتی‌اکسیدان می‌تواند به مقابله با اکسیداسیون لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) کمک کند.

احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در افرادی که سطح بالایی از LDL اکسیدشده دارند، بیشتر است. نوع LDL از کلسترول هنگام اکسید شدن، مستعد چسبیدن به دیواره عروق است. این ویژگی منجر به شرایطی می‌شود که به تصلب شرایین معروف است و در نهایت ممکن است منجر به بیماری قلبی شود.

علاوه بر این، فلفل دلمه ای حاوی فولات است که برای سلامت قلب اهمیت دارد.

طبق یافته‌های یک پژوهش، افرادی که بیشترین میزان فولات را مصرف کرده‌اند، بیش از پنجاه درصد کمتر از سایرین دچار حمله قلبی می‌شوند.

فلاونوئید موجود در فلفل دلمه‌ای برای جلوگیری از بیماری عروق کرونر قلب مفید است. این میوه در گشاد کردن عروق، بهبود فشار خون و کاهش ضربان قلب مؤثر است. گشاد شدن عروق موجب بهبود جریان خون و در نتیجه اکسیژن‌رسانی بهتر به بافت‌های اندامی می‌شود. احتمالاً این موضوع به دلیل تاکینیکین‌ها، ماده‌ای بیواکتیو موجود در فلفل دلمه‌ای است.

 

فلفل دلمه ای و سلامت چشم

 

فلفل دلمه‌ای حاوی مقدار فراوانی لوتئین و زاگزانتین و کاروتنوئیدهاست که در صورت مصرف مقدار کافی، می‌تواند سلامت چشم را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

مصرف این فلفل‌ها از شبکیه چشم انسان و دیواره داخلی چشم حساس به نور در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند.

تحقیقات مشخص کرده که مصرف منظم غذاهای سرشار از این کاروتنوئیدها به کاهش خطر آب مروارید و از بین رفتن ماکولا کمک می‌کند.

 

فلفل دلمه ای و پیشگیری از کم‌خونی

 

 کم‌خونی بیماری شایعی که در تعریف  به معنای کاهش توانایی خون در حمل اکسیژن است.

فلفل دلمه منبع مناسبی از آهن و سرشار از ویتامین سی است که باعث افزایش جذب آهن از روده می‌شود. یک فلفل دلمه‌ای با اندازه متوسط ممکن است حاوی ۱۳۴درصد از مقدار توصیه شده رژیم غذایی (RDA) برای مصرف ویتامین سی باشد.

 

فلفل دلمه ای و کاهش قند خون

 

 مصرف فلفل دلمه‌ای در جلوگیری از شروع دیابت نوع دو و عوارض احتمالی آن تأثیر دارد. فواید افت قند خون فلفل دلمه ‌ای در فلفل دلمه‌ ای سبز بیشتر است.

 

فلفل دلمه ای و سیستم ایمنی و عصبی

 

ویتامین سی موجود در فلفل دلمه‌ای برای حفاظت از سیستم ایمنی بدن سالم لازم است. ویتامین کای موجود در آن به جلوگیری از تشکیل لخته خون کمک می‌کند.

B6 به طور طبیعی در فلفل دلمه وجود دارد و به مغز شما کمک می‌کند تا سروتونین و نوراپی نفرین، دو ماده شیمیایی تأثیرگذار بر خلق و خوی شما را تولید کند.

ممکن است دردهای ناشی از بیماری باعث بی‌خوابی شما شود. ویتامین B6 موجود در فلفل دلمه‌ ای به تولید ملاتونین کمک می‌کند. ملاتونین ماده‌ای است که بدن شما برای تنظیم ساعت داخلی خود به آن نیاز دارد.

این فلفل حدود ۱ گرم چربی و ۲۹ کالری در هر فنجان دارد که آن را به یک گزینه عالی برای یک وعده غذایی اصلی یا میان‌وعده تبدیل می‌کند.

 

 فلفل دلمه ای و درد

 

فلفل دلمه ای به چند روش درد مزمن را تسکین می‌دهد. ویتامین C و ویتامین K که هر دو در فلفل دلمه ای یافت می‌شوند، دارای  خواص ضد‌التهابی هستند که تورم را کاهش می‌دهد. کپسایسین موجود در این ماده غذایی همچنین درد مزمن را تسکین می‌دهد.

فلفل دلمه ای سبز آتاویتا در آب

فلفل دلمه ای سبز

 

این نوع از فلفل دلمه‌ای بسیار بیشتر از سایر انواع آن کشت می‌شوند. طعم علف مانند دارند و بسیار ترد و خوشمزه‌اند. به دو صورت خام و پخته قابل مصرف است.

فلفل دلمه ای زرد آتاویتا در آب

فلفل دلمه ای زرد

 

این نوع از فلفل دلمه‌ای نیز شیرین است اما عطر و طعم ملایم‌تری دارد. این فلفل‌های زمانی که سرخ و پخته می‌شوند، رنگ زرد دوست‌داشتنی خود را حفظ می‌کنند.

فلفل دلمه ای نارنجی در آب

فلفل دلمه ای نارنجی

 

این نوع فلفل دلمه‌ای در مقایسه با فلفل دلمه‌ای قرمز رنگ خوشمزه‌تر، شیرین‌تر و زیباتر است. از آن‌ها می‌توان در سالاد به صورت خام یا در کنار نان تست استفاده کرد.

فلفل دلمه ای قرمز آتاویتا در آب

فلفل دلمه‌ای قرمز

 

فلفل دلمه‌ای قرمز، پرکاربردترین فلفل دلمه‌ای است چون طعم بسیار شیرینی دارد. رنگ شاد آن و طعم شیرینی که دارد، آن را به یکی از ترکیبات ایدئال برای تهیه سالاد تبدیل کرده است.

4.2 10 رای ها
Article Rating
guest
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمان

ماندگاری فلفل دلمه ای های آتاویتا به صورت تقریبی چقدره؟

علی اصغری

با سلام ممکنه بفرمایید چطور میشه فلفل دلمه ای به صورت عمده از شما تهیه کرد؟

جواد قاضی

مدت هاست تمایل به خرید فلفل دلمه ای آتاویتا دارم اما متاسفانه نمیدانم از کجا میشود تهیه کرد.

اعظم همتی

چه رنگ و لعابی هم داره