بزرگ‌ترین گلخانه شیشه ای خاورمیانه

آتاویتا صاحب بزرگ‌ترین گلخانه شیشه ای خاورمیانه

 

دو مجتمع گلخانه‌ای ارس تارلا امیر و ارس تارلا امین واقع در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس تولید‌کننده محصولات کشاورزی خوش‌نام آتاویتا، بزرگ‌ترین گلخانه‌های شیشه‌ای کشور، خاورمیانه و غرب آسیا هستند. این گلخانه‌ها با توسعه و بهره‌برداری از فازهای جدید به جمع ۱۰ گلخانه بزرگ شیشه ای جهان خواهند پیوست.

گلخانه تمام شیشه‌ای هیدروپونیک ارس تارلا امین با مساحت ۵۰ هکتار، در حال حاضر ۳۰ هکتار گلخانه سرپوشیده شیشه‌ای دارد. این گلخانه با این وسعت سالانه ۱۷هزار تن محصول کشاورزی درجه یک تولید و به بازارهای بین‌المللی و داخلی عرضه می‌کند. بخش اعظم این تولیدات به بازار مصرف میوه و تره‌بارکشور روسیه صادر می‌شود.

مجتمع ارس تارلا امیر، دیگر مجتمع گلخانه‌ای تولیدکننده محصولات باکیفیت آتاویتا، با وسعت ۸۰ هکتار و ۵۷ هکتار سطح گلخانه، ظرفیت تولید سالانه ۲۶هزار تن محصولات کشاورزی گلخانه‌ای دارد.

 محصولات این گلخانه‌های شیشه‌ای تکنولوژیک و مدرن ۴ نوع گوجه فرنگی و ۴ رنگ فلفل دلمه ای است. بادمجان به تازگی به سبد محصولات آتاویتا اضافه شده و محصولات دیگر به مرور زمان در نوبت تولید قرار خواهند گرفت.

 این گلخانه‌های شیشه‌ای از جدیدترین دانش و تکنولوژی روز اروپایی بهره ‌می‌گیرند و تمامی تجهیزات آن هلندی است و بر اساس تکنولوژی روز گلخانه های هلند طراحی و پیاده سازی شده و باعث تحولی چشمگیر در صنعت کشت گلخانه‌ای در داخل کشور شده‌اند.

 

گلخانه شیشه ای

 

 

ویژگی‌های گلخانه شیشه ای آتاویتا

 

 

گلخانه‌های شیشه‌ای آتاویتا از به‌روزترین و باکیفیت‌ترین مصالح ساخت و ساز نظیر انواع میلگردهای ساده استفاده کرده است. امروزه هزینه ساخت گلخانه‌های شیشه‌ای بسیار بیشتر از انواع دیگر پوشش برای گلخانه مثل پلاستیک و پلی کربنات است.

این نوع گلخانه دوستدار محیط زیست محسوب می‌شود. در گلخانه‌های شیشه‌ای از پوشش‌های با ترکیب پلاستیک که دوام کمتری دارند و به طبیعت بر نمی‌گردند استفاده نمی‌شود. شیشه باکیفیت‌ترین گزینه برای ساخت گلخانه و در عین حال گرانقیمت‌ترین است. نصب آن هم نسبت به مواد دیگر مشکل‌تر است اما اگر به خوبی نگهداری شود، دوام آن بیشتر از گلخانه‌های دیگر بیشتر خواهد بود.

بارزترین ویژگی‌های این گلخانه شیشه‌ای، تولید محصول با مصرف کمترین آب ممکن، افزایش ۱۰ برابری تولید، کاهش ۲۰ درصدی مصرف برق و کاهش ۱۵ درصدی مصرف گاز، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی، تغذیه بهتر گیاه، کاهش مصرف کود و در نهایت کاهش ضایعات نسبت به گلخانه‌های معمولی است.

 

مزایای گلخانه شیشه‌ای

 

  • گلخانه شیشه‌ای نور بیشتری نسبت به دیگر گلخانه‌ها به گیاهان می‌رساند
  • نور به خوبی از آن عبور می‌کند و حرارت آن به داخل منتقل می‌شود
  • بادوام است و طول عمر بالایی دارد
  • در مقابل باد و باران مقاوم است
  • نیاز به تعویض لایه‌های پوششی ندارد
  • اشعه مادون قرمز را در شب حفظ می‌کند

 

صادرات محصولات کشاورزی گلخانه شیشه ای آتاویتا

 

تاریخچه گلخانه شیشه ای

 

تاریخ باستان را که کنار بگذاریم، چیزی که امروز به نام گلخانه شیشه ای می‌شناسیم، برای اولین بار در اروپا ساخته شده است.

 اواخر قرن ۱۵ در اسپانیا و ایتالیا ساختمان‌های شبه‌گلخانه‌ای ساخته می‌شد که برای تولید خارج از فصل برخی محصولات کشاورزی استفاده می‌شد. بعدها، در قرن ۱۹، اقلیم خاص اروپا باعث رونق گرفتن استفاده از گلخانه شیشه‌ای در کشاورزی شد.

انگلیس و آمریکا در قرن ۱۹ و هلند با آغاز قرن بیستم تولید تجاری محصولات کشاورزی در گلخانه‌های شیشه‌ای را به مرحله تجاری رساندند.

اما بزرگ‌ترین جهش تولید محصولات کشاورزی گلخانه‌ای بعد از جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد.

پس از هلند که سرآمد دیگر کشورها در تولید محصولات گلخانه‌ای بود، اروپای غربی، ژاپن و آمریكا پیشرو تولیدات گلخانه‌ای بودند. امروزه، با وجود گسترش این تکنولوژی به سرتاسر جهان، هنوز هم تکنولوژی هلندی در این صنعت یکی از پرآوازه‌ترین‌هاست.

 

از چه زمانی در ایران گلخانه شیشه ای داریم؟

 

اقلیم چهارفصل ایران تا مدت‌ها ما را از کشت گلخانه‌ای بی‌نیاز می‌کرد. اندکی تغییرات اقلیمی سال‌های اخیر و بسیاری هم تغییرات تکنولوژی گلخانه، پای گلخانه‌های امروزی مدرن را به کشورمان باز کردند.

دهه هفتاد را شاید بتوان آغاز فعالیت‌های بزرگ در عرصه کشت گلخانه‌ای دانست. از گلخانه‌های اشرافی صد سال پیش و گلخانه‌های کوچک تولید نشا در سال‌های نزدیک‌تر صرف‌نظر می‌کنیم. بر اساس آخرین آمار، در سال ۱۳۹۵ سطح زیر كشت محصولات گلخانه‌ای در ایران حدود ۱۱هزار و ۲۳۱ هكتار است.

گلخانه‌های شیشه ای آتاویتا سازه‌هایی با تکنولوژی به‌روز هستند که با جدیدترین استانداردهای اروپا هماهنگ شده‌اند. این گلخانه‌ها به شما اجازه نصب سایر سیستم‌هایی را می‌دهند که برای کشت هیدروپونیک یا انواع دیگر کشاورزی مدرن به آن‌ها نیاز دارید.

گلخانه شیشه‌ای آتاویتا سازه‌هایی فلزی دارد که شیشه‌ها روی آن‌ها نصب شده‌اند.

این گلخانه با داشتن سیستم کشت هیدروپونیک به خاک ضرری وارد نمی‌کند و به آن نیازی ندارد. همچنین با استفاده آب به اندازه یک مزرعه، ده برابر آن محصول تولید می‌کند.

گلخانه‌های شیشه‌ای با امکانی که برای تنظیم دما و شرایط محیطی به شما می‌دهند، در تمام فصول سال محصول دارند و به تولید ادامه می‌دهند.

آتاویتا تکنولوژی ساخت گلخانه شیشه ای را تا حد زیادی بومی کرده است و آماده ارائه خدمات در این زمینه به تولیدکنندگان دیگر است.

به طور کلی گلخانه شیشه‌ای یا هر گلخانه تجاری دیگری به منظور برآوردن اهدافی که در ادامه برمی‌شماریم ساخته می‌شوند.

 

تولید محصولات خارج از فصل تولید

 

شرایط آب و هوایی و اقلیمی مانع از به دست آمدن محصولات کشاورزی در بسیاری از نقاط زمین هستند. هر محصولی نیازمند شرایط ویژه‌ای از نظر نوع خاک، میزان آب و رطوبت، نور دریافتی، دمای محیطی و عوامل اثرگذار دیگری همچون این‌هاست. یکی از علل ساخت گلخانه‌های شیشه ای تجاری، فراهم کردن محیطی کنترل‌شده و مناسب برای پرورش انواع گیاهان خارج از محیط اقلیمی یا خارج از فصل مناسب است. در گلخانه های شیشه‌ای مدرن میزان نهاده‌های کشاورزی، دما، رطوبت، نور و… برای گیاهان کاملاً تحت کنترل و قابل تنظیم است.

 

حداکثر تولید در واحد سطح

 

فراهم کردن آرمانی‌ترین شرایط رشد و از بین بردن تمام ریسک‌ها در کنار رساندن کود و مواد مغذی به میزان بهینه، این امکان را فراهم کرده تا میزان کشت و تولید محصولات کشاورزی به بیشترین حد ممکن در واحد سطح در گلخانه های شیشه ای برسد. این مزیت، بیشترین میزان تولید را با کمترین اتلاف انرژی، آب و خاک و نیروی انسانی، به بار می‌آورد.

 

کاهش هزینه تولید

 

مواردی که برشمردیم کشت گلخانه‌ای را به صنعتی سودآور تبدیل می‌کند. هر چه تولید در واحد سطح بیشتر شود هزینه‌های تولید به همان نسبت کاهش می‌یابد.

 

استفاده بهینه از نهاده‌های کشاورزی (آب، بذر،کود، سموم و…)

 

استفاده از نهاده‌های کشاورزی فقط تا حدی که گیاه برای رشد و نمو به آن‌ها احتیاج دارد، در گلخانه‌های شیشه ای مدرن ممکن شده است.  به این معنی که آب، کود و سموم تنها به مقداری استفاده می‌شوند که نیاز است و هیچ هدررفتی در این میان ایجاد نمی‌شود. این عامل از طرفی هزینه تأمین نهاده‌های کشاورزی را برای تولیدکننده کاهش می‌دهد و از سوی دیگر کمترین آسیب را به منابع آب و طبیعت وارد می‌کند. علاوه بر این‌ها محصول سالم‌تر و با کیفیت‌تری به دست مصرف‌کننده می‌رساند.

 

امکان استفاده از روش کشت هیدروپونیک

 

کشت هیدروپونیک یا کشت بدون خاک روشی پیشرو در پرورش محصولات کشاورزی است. گلخانه‌های شیشه ای مدرن بهترین فضا و امکان را برای پیاده‌سازی این روش به تولیدکنندگان می‌دهند.

 

انواع گلخانه هیدروپونیک

 

کنترل آفات و آلودگی

 

کشت محصولات کشاورزی در گلخانه های شیشه‌ای امروزی با استفاده از تکنولوژی‌های روز این امکان را در اختیار تولیدکنندگان می‌گذارد که بتوانند در شرایطی کنترل‌شده و کاملاً استریل، محصولات را پرورش دهند. امکان به وجود آمدن آلودگی و آفات کشاورزی در این گلخانه‌ها بسیار پایین است.

 

اشتغال‌زایی

 

در کشور ما ایران که کشاورزی اغلب در قالب سنتی خود باقی مانده و سودآوری گذشته را ندارد، کمتر شغل جدیدی در این عرصه ایجاد می‌شود. احداث گلخانه های شیشه‌ ای عظیم و مدرن، امکان استخدام قشر تحصیلکرده و آموزش‌دیده را در این فضا فراهم می‌کند. این گلخانه‌ها سودآور هستند و می‌توانند اشتغال در کشاورزی را رونق دهند.

 

استفاده از زمین های غیر قابل کشت

 

گلخانه شیشه ای با کشت هیدروپونیک نیازی به خاک ندارد و می‌تواند در هر زمینی که قابلیت کشت در فضای باز ندارد، احداث شود. این می‌تواند به معنی نزدیک‌ کردن محل تولید میوه و تره‌بار و  محصولات کشاورزی تازه به محل مصرف آن‌ها در مناطق نامناسب برای کشاورزی باشد. همچنین به خاک و چرخه آب در زمین آسیبی وارد نمی‌کند. علاوه بر این‌ها هزینه خرید زمین را هم می‌تواند برای تولیدکننده پایین آورد.

 

 تجارتی با ریسک کم

 

ریسک‌های کشاورزی و سرمایه‌گذاری در این عرصه، در کشاورزی با استفاده از گلخانه شیشه ای مدرن وجود ندارد. این نوع کشت می‌تواند تجاری کم‌ریسک به حساب آید. ضمن اینکه بازار محصولات کشاورزی بازاری است که تقاضا همیشه در آن وجود دارد.

گلخانه‌های شیشه‌ای آتاویتا در حفظ محیط‌زیست منطقه و بهینه‌سازی مصرف آب چه نقشی دارند؟

 

همان‌طور که گفتیم استفاده از شیوه‌های کاشت مکانیزه در کنار استفاده از آخرین فناوری روز گلخانه‌های هلند، باعث شده که گلخانه‌های آتاویتا در میان گلخانه‌های شیشه‌ای فعال در کشور کاملا منحصربه‌فرد باشند. استفاده از حشرات شکارگر در دفع آفات در کنار فناوری‌های روز به آتاویتا در کسب نشان‌های استاندارد مختلف کمک کرده است. به‌گونه‌ای که آتاویتا تنها گلخانه‌ای است که توانسته نشان حد مجاز آلاینده را از سازمان استاندارد دریافت کند.

به‌علاوه استفاده از شیوه کاشت هیدروپونیک در کنار ناودان‌هایی که آب باران و آب هدررفته در چرخه آبیاری را جمع‌آوری می‌کنند، باعث شده که مصرف آب در گلخانه‌های شیشه‌ای آتاویتا تا حد زیادی کاهش پیدا کند. در کنار این‌ها استفاده از شیشه‌های VELNO نیز توانسته مصرف انرژی را بهینه کرده و میزان نور دریافتی را تا حد زیادی بالا ببرد.

متخصصان گلخانه‌های شیشه‌ای آتاویتا تلاش کرده‌اند تا در همه مراحل ساخت گلخانه، از انتخاب محل و شیشه گرفته تا تجهیزات به‌کاررفته در آن، از تجربه متخصصان هلندی در کنار تجربه 25 ساله خود در حوزه کشاورزی سنتی استفاده کنند. به همین دلیل محصولات تولیدشده توسط این برند، نه‌تنها ازنظر حفظ سلامت محیط‌زیست زبانزد هستند؛ بلکه به حفظ سلامت مصرف‌کنندگان نیز اهمیت می‌دهند.

5 6 رای ها
Article Rating
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهران ده بزرگی

سلام و ادب . درود به شما . میخواستم در صورت امکان چند تا سوال داشتم راهنمائی بفرمائین . 09121244869

یافتیان

این یک تجارت سفید و بزرگ هست . تبریک به همه خصوصا جناب پایدار