بادمجان

بادمجان

بادمجان آتاویتا

بادمجان سومین محصولی است که به تولیدات گلخانه‌ای آتاویتا اضافه می‌شود. بعد از تجربه کاشت گوجه فرنگی گلخانه ای آتاویتا و فلفل ‌دلمه ‌ای، در راستای تکمیل سبد محصولات، حالا با همان دقت قبلی در تولید محصولات گلخانه‌ای، این محصول هم در ویترین محصولات آتاویتا قرار گرفته است.

اولین دوره کشت بادمجان آتاویتا در مجموعه گلخانه‌ای ارس تارلا امین، در آبان ماه سال ۱۳۹۹ با موفقیت به مرحله برداشت، بسته‌بندی و عرضه به بازارهای داخل و خارج کشور رسید.

استانداردهای تولید برای این محصول هم، مانند سایر محصولات، در نظر گرفته شده و از همین روی، برای تولید آن از بهترین بذرهای هیبرید استفاده شده است و در حال حاضر برترین و به‌روزترین کیفیت بذر در جهان است.

بادمجان آتاویتا چه خصوصیاتی دارد؟

حفظ خواص طبیعی

 

این محصول در مقایسه با محصولات مشابه در گلخانه‌های کشور، از نظر کیفیت بی‌رقیب است. نوع بذر استفاده شده، نوع پرورش و نگهداری گیاه و رشد با شیوه هیدروپونیک، به تولید یکی از سالم‌ترین محصولات گلخانه‌ای، با حفظ تمام خواص طبیعی‌اش انجامیده است.

 

محصول سالم و عاری از سموم کشاورزی

 

در تولید بادمجان آتاویتا از کمترین حد سموم و کودهای شیمیایی استفاده شده است. نخست؛ به دلیل اینکه گلخانه‌ هیدروپونیک فضای کنترل شده دارد و از آفات و آلودگی‌های ناشی از وجود خاک در آن اثری نیست. دوم؛ به این سبب که در کشت هیدروپونیک تغذیه گیاه، درست به اندازه‌ای تنظیم می‌شود که مورد نیاز آن است.

 

حفظ تازگی و عطر و طعم

 

عطر، طعم و کیفیت بادمجان آتاویتا نسبت به محصولات مشابه، بهترین است. گذشته از کیفیت بذر و نوع (واریته) خاص، شرایط نگهداری، بسته‌بندی و حمل و نقل آن، در حفظ تازگی محصول تا رسیدن به دست مصرف‌کننده، بسیار مؤثر است.

بادمجان آتاویتا در بسته‌بندی‌های متنوع عرضه می‌شود.

خاستگاه بادمجان

بادمجان یا بادنجان گیاهی خوراکی از تیره بادنجانیان، گیاه بومی هندوستان بوده و از آسیا به دیگر نقاط دنیا رفته ‌است. امروزه این گیاه در تمام مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری رشد می‌کند.

 در ایران این محصول به سه دسته قلمی، دلمه‌ای و معمولی تقسیم می‌شود. رنگ ارقامی که پوست بنفش دارند، به علت وجود ماده‌ای به نام آنتوسیانین است. بادمجان در رنگ‌های دیگری مثل سفید، بنفش مایل به قرمز و بنفش مایل به سیاه دیده می‌شود.

 

بادمجان آتاویتا در این تقسیم‌بندی به دسته معمولی بنفش‌رنگ تعلق می‌گیرد. طبق آخرین آمار تا سال ۲۰۱۶ ایران یکی از ۵ تولیدکننده اول آن در جهان به شمار می‌رفته است.

 

خواص بادمجان

بادمجان خام از ۹۲درصد آب، ۶درصد کربوهیدرات، ۱درصد پروتئین و مقدار ناچیزی چربی تشکیل شده‌است. این صیفی خوشمزه و لذیذ به علت کالری کم و حجم زیادش، در دسته غذاهای سلامت جای می‌گیرد.

این گیاه مقدار کمی از مواد مغذی ضروری را فراهم می‌کند و تنها حاوی درصد متوسطی از مقدار نیاز روزانه بدن به منگنز است.

 

موارد مصرف

 

بادمجان در دستور غذاهای بسیاری حضور دارد و بسیار پرمصرف است. گوشت آن همانند گوجه‌فرنگی نرم و دانه‌ها و پوست آن هم قابل استفاده است.

همچنین آن را می‌توان به شیوه‌های مختلفی مانند سرخ کردن، گریل کردن، کباب کردن، پختن روی گاز و به صورت شکم‌پر و در انواع خوراک، خورشت و ترشی استفاده کرد.

5 3 رای ها
Article Rating
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها