021-22256003

محصول گوجه خشک چطور با روش‌های خانگی و سنتی به دست می‌آید؟

محصول گوجه خشک چطور با روش‌های خانگی و سنتی به دست می‌آید؟

محصول گوجه خشک یا آن‌طور که برخی آن را نام می‌دهند، برگه گوجه فرنگی، تولید جدیدی است که آتاویتا از گوجه‌های تازه درجه یک خود که در گلخانه‌های مدرنش با روش هیدروپونیک و از بذرهای هیبریدی وارداتی به دست آمده‌اند، درست می‌کند.

پروسه تولید این گوجه خشک‌ها را به شکل صنعتی در آتاویتا در مطالبی در همین وبسایت تشریح کردیم. در مطلب پیش‌رو قصد داریم روش‌های سنتی و خانگی درست کردن گوجه خشک را با هم مرور کنیم.

روش‌های سنتی تهیه گوجه فرنگی خشک شده

برای به دست آوردن محصول گوجه فرنگی خشک سالم و قابل ارائه، بهتر است حتماً از گوجه‌های کاملاً رسیده استفاده کنید.

گوجه فرنگی رسیده و نه له شده که هنگام برش دادن بافت خود را از دست بدهد.

مرحله نخست، شستن و ضدعفونی کردن گوجه‌هاست. سپس گوجه فرنگی‌ها را برش بزنید و روی یک سینی پنجره‌ای کنار هم بچینید. روی برش‌های گوجه اندکی نمک بپاشید.

سپس سینی را در فر قرار دهید. کمی صبر کنید تا نمک آب گوجه را بیرون بکشد بعد گوجه فرنگی‌ها را زیر و رو کنید.

دمای ۶۰ تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد به مدت زمان ۸ تا ۱۲ دقیقه زمان مناسبی برای درست شدن برگه‌هاست. توجه داشته باشید که در فر را باز بگذارید.

زمانی که گوجه فرنگی‌ها حرارت دیدند حجم آن‌ها به نصف حجم اولیه می‌رسد. آن‌ها را از فر بیرون بیاورید. گوجه‌ها نرم هستند. آن‌ها را به همان شکل روی سینی پنجره‌ای که سرد است قرار دهید تا حرارت آن کاسته شود.

زمانی که گوجه فرنگی‌ها سرد شدند آن‌ها را داخل ظرف‌‌های دربسته دلخواه قرار در داخل یخچال قرار دهید تا خراب نشوند.

برای این که بتوانید برای مدت طولانی ظرف‌ها را داخل فریزر نگهداری کنید بهتر است گوجه‌های خشک شده را داخل ظرف‌های کوچک‌تر در فریزر قرار دهید سپس روی هر ظرف به مقدار کمی روغن زیتون بریزید و به مدت یک هفته داخل یخچال قرار دهید بعد از این بازده زمانی آن را به داخل فریزر انتقال دهید.

همچنین می‌توانید از دستگاه میوه خشک کن برای تهیه گوجه فرنگی خشک شده استفاده کنید.

محصول گوجه خشک

نحوه تهیه گوجه فرنگی خشک شده در مدیترانه

روش‌ تهیه گوجه فرنگی خشک شده در کشورهای مدیترانه روشی کاملاً طبیعی است.

در این کشور‌ها افراد برای خشک کردن گوجه فرنگی‌ها از تابش نور خورشید استفاده می‌کنند و کمتر به سراغ تجهیزات و وسایل صنعتی مانند فر برای خشک کردن گوجه فرنگی می‌روند.

گوجه‌ها را از وسط برش دهید. آن‌ها را روی پنجره سیمی بچینید تا کمی بالاتر از سطح زمین قرار بگیرد تا جریان هوا به خوبی از زیر آن عبور کند. برای خشک کردن گوجه فرنگی بهتر است به مدت ۲ الی ۴ روز در معرض نور خورشید قرار بگیرد.

البته باید گفت این موضوع بستگی به میزان گرمای هوا دارد هرچه هوا گرم‌تر باشد طبیعتاً این پروسه کوتاه‌تر می‌شود.

5 1 رای
Article Rating
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments