مقاله

روش ساخت محلول مغذی برای گلخانه‌های هیدروپونیک

خرداد ۳۱, ۱۴۰۲ مطالعه 1 دقیقه

اشتراک گذاری

profile
نوشته شده توسط admin
news

کشت هیدروپونیک نوعی روش کشت است که در آن گیاهان در محلول غذایی مایع رشد می‌کنند. در این روش از محیط‌های مصنوعی استفاده نمی‌شود. محیط‌هایی که در این نوع از کشت رایج هستند، شامل خاک رس منبسط شده، زغال سنگ، پرلیت، ورمیکولیت، خرده‌های آجر، بادام زمینی، بسته‌بندی پلی استایرن و الیاف چوب می‌باشد. هیدروپونیک به عنوان یک روش مناسب برای تولید سبزیجات (گوجه‌فرنگی، کاهو، خیار و فلفل) و همچنین محصولات زینتی مانند گیاهان، گل رز، فریزیا و گیاهان شاخ و برگ شناخته شده است. با توجه به ممنوعیت متیل بروماید در کشت خاک، تقاضا برای محصولات کشت شده به روش هیدروپونیک در چند سال اخیر به سرعت افزایش یافته است. محلول غذایی مورد نیاز کشت هیدروپونیک می‌تواند به صورت آماده تهیه شده یا توسط خود شخص تولید شود. فقط باید روش ساخت محلول مغذی برای گلخانه‌های هیدروپونیک را آموزش دیده و سپس اقدام به تولید و استفاده از آن کند.

 

 

 

گلخانه هیدروپونیک

انتخاب محلول‌های غذایی

 

یکی از مسائل مهم و اساسی در کشت گیاه به روش هیدروپونیک موضوع مواد مغذی است. این موضوع باعث شده است که ظرفیت‌ کشت هیدروپونیک افزایش پیدا کند. موضوع تامین مواد مغذی گلخانه‌های هیدروپونیک یک موضوع پیچیده و در عین حال جذاب و ضروری است. همین مورد سبب شده است که تاکید بر ادامه روند کشت هیدروپونیک بیش از بیش زیاد شود. مواد مغذی هیدروپونیک در اصل همان ریز مغذی و درشت مغذی‌هایی هستند که بر اساس نوع گیاه در مقادیر متفاوتی مخلوط شده و سبب رشد و پرورش گیاه می‌شوند. دلیل انتخاب محلول‌های غذایی به دلیل کافی نبودن کودهای شیمیایی خاکی برای کشت هیدروپونیک است. پس بهترین گزینه اینست که صفر تا صد مواد مورد نیاز کشت هیدروپونیک را شناخته و آن‌ها برای رشد گیاهان و بیمار نشدنشان بکار برد.

 

عوامل موثر در ساخت محلول مغذی گلخانه‌های هیدروپونیک

 

کیفیت آب محیطی که در آن کشت هیدروپونیک انجام خواهد شد
PH محلول مغذی
تعادل در میزان مواد مغذی
فصلی که در آن کشت انجام می‌شود
شدت نور و دمای هوا

 

روش ساخت محلول مغذی برای گلخانه‌های هیدروپونیک

 

در انتخاب محلول مغذی برای گلخانه‌های هیدروپونیک باید به  عوامل تاثیر گذار توجه شود. یعنی در گلخانه هیدروپونیک باید نوعی از مواد مغذی استفاده شود که کاملا مناسب برای این نوع کشت است. چون مواد مغذی موجود در کودهای معمولی که برای رشد گیاهان خاکی استفاده می‌شوند، حاوی ریز مغذی‌های ضروری مورد نیاز گیاهان با کشت هیدروپونیک نیستند. همچنین استفاده از محلول 2 یا 3 قسمتی در این مایع از توصیه‌های فعالان این حوزه است. زیرا این محلول به راحتی در آب حل می‌شود. قسمت 3 محلول باید خریداری شود. این قسمت بعدها برای مخلوط کردن ترکیبات مختلف با هدف افزایش رشد و یا وجود برخی مراحل خاص در این کشت عرضه می‌شود.

 

 

 

گلخانه هیدروپونیک

مطلب مرتبط: آموزش ساخت گلخانه هیدروپونیک

 

مراحل تولید محلول 3 قسمتی کشت هیروپونیک

 

بررسی مرحله رشد گیاه

 

اولین مرحله برای ساخت محلول مغذی برای گلخانه‌های هیدروپونیک بررسی مرحله رشد گیاه نام دارد. همانطور که از نامش مشخص است در این مرحله باید مشخص شود که گیاه در کدام مرحله از رشد خود قرار دارد. اطلاع از این مرحله سبب می‌شود که 3 قسمت محلول با نسبت صحیحی مخلوط شود.

 

افزودن آب به مخزن

 

پس از بررسی مرحله رشد باید آب به مخزن افزوده شود. در نظر داشته باشید که آب باید تازه و مناسب این روش کشت باشد.

 

افزودن قسمت Micro

 

مرحله سوم از تولید محلول مغذی کشت هیدروپونیک افزودن قسمت Micro نام دارد. این قسمت که در برگیرنده عناصری مانند: مس، بور، کلسیم، روی، آهن، منگنز و نیتروژن است در این مرحله اضافه می‌شود.

افزودن قسمت Grow

 

پس از مرحله Micro نوبت به مرحله Grow می‌رسد. در این مرحله  نیتروژن آمونیاکی، پتاسیم، نیتروژن نیترات، منیزیم و فسفات کاملا مخلوط و سپس به مواد اضافه می‌شود.

 

افزودن محلول بلوم

 

در مرحله سوم باید محلول بلوم اضافه شود. محلول بلوم حاوی گوگرد، پتاسیم، منیزیم و فسفات است. پس از افزودن این مرحله، محلول باید به طور کامل مخلوط شود.

 

بررسی PH

 

پس از افزودن مواد نوبت به بررسی و سنجش PH می‌رسد. بررسی pH ترکیب مواد مغذی امری بسیار ضروری است که در یک مرحله، بعد از وارد کردن تمام مواد مغذی به مخزن مواد باید انجام گیرد. جذب مواد مغذی توسط گیاه، در صورت زیاد بودن PH غیر ممکن می‌شود. به همین جهت این امر از اهمیت بالایی برخوردار است. PH ایده‌آل بین 5.5 تا 6.5 است.

 

بررسی دما

 

مرحله نهایی از روش ساخت محلول مغذی برای گلخانه‌های هیدروپونیک بررسی دمای محلول است. دمای ایده‌آل برای مواد مغذی هیدروپونیک 64 تا 66 درجه فارنهایت است.

 

گلخانه هیدروپونیک

 

 

سخن نهایی

 

هیدروپونیک یک روش مناسب برای تولید سبزیجات و همچنین موارد زینتی مانند گیاهان، گل رز، فریزیا و گیاهان شاخ و برگ است. که مواد مغذی متفاوتی نسبت به گیاهانی که در خاک رشد می‌کنند دارد. این موارد در شرایط خاص و در مراحلی متفاوت تولید می‌شود. ما در این نوشته در ارتباط با روش ساخت محلول مغذی برای گلخانه‌های هیدروپونیک و عوامل موثر در تولید آن صحبت کرده‌ایم. داشتن اطلاعات در ارتباط با این موارد به تولید محلول با کیفیت کمک می‌کند.

مطالب مرتبط

atavita

بررسی اثرات تغذیه محیطی و نوری بر رشد و عملکرد گیاهان در سیستم‌های هیدروپونیک: هیدروپونیک" و "تغذیه محیطی"

تغذیه محیطی و نوری به عنوان دو عامل اساسی در رشد و عملکرد گیاهان در مبحث هیدروپونیک و تغذیه محیطی هستند. هیدروپونیک به عنوان یکی از روش‌های پرآبیاری و بازدهی بالا در کشاورزی مدرن، به دلیل کاهش مصرف آب و کودها، توجه زیادی را در چند دهه اخیر به خود اختصاص داده است.

مطالعه 1 دقیقه

atavita

استفاده از فناوری‌های هیدروپونیک جهت کشت محصولات غذایی در مناطق خشک و کم آبی

هیدروپونیک به‌عنوان یک روش نوین کشاورزی، در دهه‌های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است. این روش کشاورزی آبی، در مقایسه با روش‌های سنتی خاکی، با امکانات کمتری همچون آب و فضا کار می‌کند و به نتیجه بهتری دست می‌یابد

مطالعه 1 دقیقه

atavita

نقش فناوری‌های دیجیتال و هوش مصنوعی در بهبود کارایی و مدیریت کشت‌ هیدروپونیک

هیدروپونیک به عنوان یک روش کشت نوین، با ویژگی‌های منحصر به فرد خود، به چالش‌های جدید کشاورزی پاسخ می‌دهد.

مطالعه 1 دقیقه

امتیاز و نظرات کاربران

1 / 5. 1


نظرات (0مورد)

طراحی و توسعه توسط شرکت راهکارگستران

تمام حقوق سایت برای آتاویتا محفوظ است.