021-22256003

گلخانه هیدروپونیک

گلخانه هیدروپونیک چطور در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌کند؟

 

انقلاب کشاورزی زمانی رخ داد که انسان‌ها محصولات زراعی خود را در خاک کاشتند. شاید بتوان کاشت محصولات کشاورزی خارج خاک را هم انقلاب دوم کشاورزی دانست. گلخانه هیدروپونیک توانست پرورش محصولات کشاورزی را به طور کلی متحول کند.
یکی از علل مهم استقبال از به کارگیری گلخانه هیدروپونیک این است که این سیستم‌های پیشرفته طوری طراحی شده‌اند که نه‌تنها منجر به افزایش سود می‌شوند، بلکه در کاهش چشمگیر هزینه‌های بلندمدت کشاورزی نیز تأثیر بسزایی دارند.
در ادامه به چند روش مهم گلخانه‌های هیدروپونیک که می‌توانند موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های کشاورزی شوند، اشاره خواهیم کرد.

 

گلخانه هیدروپونیک

 

۱. بهبود بهره‌وری آب

 

معمولاً در کشاورزی به روش سنتی، بخش قابل توجهی از آبی که برای پرورش گیاهان مصرف می‌شود، به روان‌آب تبدیل می‌شود. این مسئله نه‌تنها ممکن است در نهایت منجر به آلودگی منابع آب محلی شود، بلکه از نظر مصرف آب نیز به‌صرفه نیست.
از آنجایی که در کاشت هیدروپونیک آب ماده اصلی برای پرورش گیاهان است و آبیاری به شکل سنتی انجام نمی‌شود، حجم روان‌آب‌ها نیز کاهش می‌یابد. در نتیجه از آب استفاده بهینه می‌شود. تمام آب موجود در گلخانه هیدروپونیک در یک چرخه کاملاً بسته قرار دارد. یعنی تقریباً از هر قطره آب به طور کامل استفاده می‌شود.

 

۲. افزایش فضای مفید برای کشاورزی

 

یکی از مهم‌ترین مشکلات کشاورزان کمبود فضای مناسب برای کشت است. این در حالی است که در گلخانه‌های هیدروپونیک با فاصله‌ای کمتر از فضای افقی موجود، حداکثر استفاده می‌شود. کشاورزان در این گلخانه‌ها از کمترین فضا بیشترین استفاده را می‌برند و محصولات بهینه تولید می‌کنند.

 

۳. کاهش آفات و بیماری‌های گیاهی

 

در کشاورزی سنتی، خاک یکی از مهم‌ترین عوامل در انتقال آفات و بیماری‌هاست. علت آن هم تأثیر روان‌آب‌ها در خاک و وجود عوامل بیماری‌زا در خاک است. در کشاورزی هیدروپونیک گیاهان کمتر از کشاورزی به روش سنتی در معرض آفات و بیماری‌ها هستند.
گلخانه‌های هیدروپونیک فضای سربسته دارند و آفات و بیماری‌ها نمی‌تواند به راحتی به داخل آن‌ها راه پیدا کند. تا زمانی که کشاورز استانداردهای مربوط به نظافت و پاکسازی گلخانه هیدروپونیک را رعایت کند، گیاهان این گلخانه کمتر در معرض بیماری‌های مختلف قرار می‌گیرند.

 

۴. در گلخانه هیدروپونیک نیازی به وجین کردن نیست

 

آفات و بیماری‌ها، تنها مشکلات کشاورزی نیستند. علف‌های هرز هم ممکن است در فرایند کشاورزی اختلال ایجاد کنند. وجین کردن علف‌های هرز مستلزم صرف زمان و هزینه بسیار است. این در صورتی است که در کاشت هیدروپونیک از خاک که بستر مناسبی برای رشد علف‌های هرز است، استفاده نمی‌شود. به این معنا که در گلخانه هیدروپونیک به جای آن که زمانی را صرف از بین بردن علف‌های هرز کنید، به کاشت بهینه محصولات می‌پردازید.

 

۵. پرورش گیاهان با سودآوری بالاتر

 

کشاورزی سنتی به عوامل خارجی بستگی دارد و در هر منطقه، گیاهان خاصی را می‌توان کاشت و پرورش داد. در حالی که در گلخانه‌های هیدروپونیک، عوامل خارجی کمتر تأثیرگذارند.
همین موضوع را می‌توان یک عامل مثبت دانست. با رعایت استانداردهای لازم برای کشت هیدورپونیک، می‌توانید به راحتی به کشت محصولات کشاورز ی بپردازید که سودآوری بیشتری دارند.

 

۶. کشاورزی در چهار فصل سال

 

کشاورزی سنتی تحت‌تأثیر شرایط آب و هوایی قرار دارد و در تمام فصول سال نمی‌توان محصولات کشاورزی را پرورش داد. اما در گلخانه‌های هیدروپونیک این مسئله وجود ندارد. از آنجایی که در گلخانه‌های هیدروپونیک، همواره امکان کنترل دما، مواد مغذی، رطوبت، تهویه و سایر عوامل وجود دارد، کشاورزان به راحتی می‌توانند محصولات مختلف را در تمام فصول سال پرورش دهند.

 

۷. برداشت محصولات بیشتر و بهتر

 

در کاشت هیدروپونیک، با وجود مواد مغذی بهتر برای رشد گیاهان و انتقال بهینه آب، محصولات بیشتری تولید می‌شود که از نظر کیفیت بهتر از محصولات کاشته شده به روش سنتی هستند.

 

۸. وجود نیروی خودکار در گلخانه هیدروپونیک

 

بخش عمده‌ای از هزینه‌های صرف‌شده در کشاورزی سنتی به هزینه‌ نیروی کار مربوط می‌شود. این نیروی کار از لحظه کاشت تا برداشت محصولات فعالیت می‌کنند. این در حالی است که با اتوماسیون موجود در گلخانه‌های هیدروپونیک، از کمترین هزینه بیشترین کارایی به دست می‌آید. در این گلخانه‌ها، تمام فعالیت‌ها به صورت خودکار انجام می‌شود.
آتاویتا دارنده بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین گلخانه‌های شیشه ای هیدروپونیک کشور که در حال حاضر محصولاتی مثل گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای را به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌کند، آماده است که به سایر فعالان این عرصه درباره تکنولوژی هیدروپونیک مشاوره و خدمات ارائه دهد.

5 3 votes
Article Rating
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments